Chrzest Święty - jak wygląda i jak przebiega? Co należy załatwić?

Chrzest Święty - jak wygląda i jak przebiega? Co należy załatwić?

Chrzest Święty dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu zarówno rodziców, jak i maluszka. Podczas przygotowań musicie zadbać o kilka ważnych elementów - tort na Chrzest Święty, prezent, życzenia dla dziecka, dekoracje, zaproszenia. Istotne jest, by wszystko zacząć przygotowywać odpowiednio wcześniej, dzięki czemu o niczym nie zapomnicie i będzie w stanie stworzyć wyjątkowe przyjęcie. Często są jednak zadawane pytania: „Jak przebiega Chrzest?”, „Jak zorganizować Chrzest?”, „Jak udekorować stół i wnętrze na Chrzest?”. Odpowiemy na wszystkie kwestie, które najczęściej sprawiają Wam problem, by organizacja Chrztu Świętego dziecka była prostym i przyjemnym procesem.

Co to jest chrzest?

Co to jest Chrzest?

Chrzest jest pierwszym sakramentem w chrześcijańskim życiu młodego człowieka, co znacznie podnosi rangę tego wydarzenia. Chrzest jest wydarzeniem podczas którego człowiek zostaje włączony w tajemnicę paschalną. Sakrament obmywa nas z grzechu pierworodnego, którym zostaliśmy skażeni przez uczynek Adama i Ewy. Chrzest jest również fundamentem wiary i bramą otwierająca drogę do kolejnych sakramentów. Podczas sakramentu Chrztu Świętego dziecku nadaje się imię, które ma wiązać je z Bogiem. Ponadto jest to zazwyczaj imię świętego, który staje się patronem maluszka i jego orędownikiem przed obliczem Boga.

Dla rodziców, szczególnie tych, którzy posiadają pierwsze dziecko, może być to bardzo problematyczny i stresujący okres. Masa przygotowań może ich przytłoczyć, a jest droga, by tego uniknąć. Kluczem do wszystkiego jest odpowiednie przygotowanie duchowe i praktyczne. Warto wszelką organizację rozpocząć odpowiednio wcześniej, by wszystko było dokładnie przemyślane i opracowane.

Jak przebiega Chrzest?

Jednym z elementów, które są najbardziej stresujące podczas uroczystości Chrztu Świętego to zdecydowanie sam przebieg sakramentu w kościele. Wiele osób nie wie, jak wygląda taka uroczystość, dzięki czemu jeszcze bardziej się stresuje. Zupełnie niepotrzebnie. Całość nie jest bardzo skomplikowana, a wszystko jest przeprowadzone krok po kroku przez księdza. Warto jednak wcześniej zaznajomić się z poszczególnymi krokami, by czuć się pewniej podczas samej uroczystości.

  1. Krótki dialog rodziców z księdzem na temat imion dziecka, celu w jakim się wszyscy zebrali w kościele.

  2. Pytanie Rodziców Chrzestnych o ich gotowość do pełnienia tej ważnej roli.

  3. Kapłan zwraca się do dziecka, witając go we wspólnocie kościoła i namaszcza go znakiem krzyża, co później powinni zrobić rodzice i Chrzestni.

  4. W zależności od kultury jaka panuje danej parafii, teraz odbywa się Msza Święta lub dalszy ciąg sakramentu Chrztu Świętego.

  5. Ksiądz odmawia modlitwy, cały kościół wyznaję wiarę w Jezusa i wyrzeka się szatana.

  6. Kapłan jeszcze raz pyta się o rodziców, czego oczekują od wspólnoty kościoła, po czym następuje główny element sakramentu - ochrzczeni dziecka wodą święconą.

  7. Ksiądz namaszcza głowę dziecka znakiem krzyża, po czym Matka Chrzestna nakłada na maluszka szatkę.

  8. Zapalenie świecy od paschału.

  9. Zakończenie obrzędu i kontynuacja Mszy świętej lub bezpośrednie udanie się rodziców do zakrystii w celu złożenia podpisów na dokumentach.

Posiadając pełną wiedzę, na temat wszystkich elementów przeprowadzenia sakramentu Chrztu Świętego, na pewno będzie Wam łatwiej podczas uroczystości ograniczyć wpływ stresu na Wasze zachowanie.

Jak zorganizować Chrzest?

Kiedy zorganizować Chrzest dziecka?

Najpopularniejszym okresem w jakim chrzci się dziecko, jest kilka pierwszych tygodni, miesięcy po narodzinach malucha. Jest to najbardziej praktyczna i wygodna opcja zarówno dla rodziców, jak i maluszka. W tym czasie istnieje bowiem największe prawdopodobieństwo, że dziecko po prostu prześpi całą uroczystość i nie będzie się denerwowało, płakało podczas polewania wodą głowy. Rodzice otrzymują spokój ducha i wszystko przebiega bez problemów.

W wyjątkowych sytuacjach dziecko może być ochrzczone już w szpitalu przez lekarza czy członka rodziny. Jeżeli życie maluszka jest zagrożone, Chrztu może dokonać każda osoba, wykonując na nim znak krzyża i polewając go poświęconą wodą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musicie martwić się o życie wieczne Waszego dziecka nawet w najbardziej krytycznych sytuacjach.

Jeżeli rodzice postanawiają nie decydować o życiu dziecka i pozostawiają mu wolną rękę co do wyboru wiary, ochrzczone mogą zostać osoby w wieku młodzieńczym, dorosłym. Wszystko zależy od Waszych przekonań.

Jak ubrac dziecko do Chrztu?

Jak ubrać dziecko na Chrzest?

Jako iż jest to elegancka uroczystość w kościele, ubiór zarówno dziecka, jak i rodziców należy dopasować odpowiednio do okoliczności. Chrzest jest jednym z najważniejszych wydarzeń kościelnych w życiu każdego katolika, dlatego podczas tego sakramentu należy wyglądać elegancko i z klasą.

Dziecko najlepiej ubrać w delikatne, subtelne ubranka w stonowanej kolorystyce. Jak wiadomo, biel jest symbolem czystości, dlatego będzie świetnym wyborem na ubranka dla chrzczonego dziecka. Dla dziewczynki przeznaczone są tiulowe sukienki, bolerka i opaski na główkę. Pamiętajcie jednak, by nie przesadzić ze zdobnictwem. Chrzest Święty nie jest pokazem mody, sesją zdjęciową. Jest to uroczystość kościelna, dlatego skromność jest najbardziej pożądaną cechą. Dla chłopca świetnym wyborem może być delikatny garnitur i ładne buciki. Jednym z ważniejszych elementów jest jednak wygoda i komfort dziecka. W kościołach zazwyczaj jest dosyć chłodno, dlatego nie zapomnijcie o ciepłych kocykach czy kokonach. Nie przesadzajcie również z fikuśnymi strojami, w których maluchowi na pewno nie będzie wygodnie.

Rodzice i Chrzestni również powinni wyglądać elegancko i subtelnie. Garnitury, sukienki, kombinezony będą dobrym wyborem. Miejcie w pamięci jednak, by pohamować się z krzykliwymi kolorami, głębokimi dekoltami i kontrowersyjnymi strojami. Sakrament kościelny rządzi się swoimi prawami i należy się do nich dostosować.

Jak zorganizować Chrzest?

Jak zorganizować Chrzest Święty?

Po załatwieniu wszystkich formalności w kancelarii parafialnej, sakramencie w kościele zazwyczaj urządza się małe przyjęcie wraz z najbliższymi osobami. Będzie to niezwykle miły sposób na podziękowanie im za przybycie, okazanie swojego wsparcia. Ważnym elementem, nad którym często się zastanawiacie, jest miejsce zorganizowania takiej uroczystości. Chrzest w domu czy restauracji? Każda z tych opcji posiada swoje wady i zalety, wszystko zależy od Waszych preferencji i możliwości finansowych. Jeżeli chcecie zorganizować Chrzest dziecka w najbliższym gronie rodzinnym, świetnym pomysłem będzie zaproszenie wszystkich na mały poczęstunek w zaciszu domowym. Jest to miejsce komfortowe dla Waszego dziecka i dla Was. Musicie włożyć w organizację go nieco więcej siły i pracy, lecz koszta będą niższe niż przyjęcie w restauracji. Lokal może być jednak ciekawym rozwiązaniem, by raz na jakiś czas oderwać się od codziennego życia i zaprosić najbliższych na miłą kawę w restauracji. Nie musicie się martwić o dodatkowe aspekty, przygotowanie posiłków, dekoracji. Wszystko zależy od Was.

Podczas przyjęcia w domu musicie zadbać również o wszelkie dekoracje na Chrzest Święty. Przydadzą się Wam balony, banery, girlandy oraz akcesoria do dekoracji stołu. Dzięki temu stworzycie wyjątkową atmosferę i klimat, który udzieli się wszystkim gościom. Wśród najnowszych trendów króluje stylistyka minimalistyczna i stonowana, dlatego świetnym wyborem będą dekoracje w odcieniach bieli, złota. Jeżeli chcecie wprowadzić nieco świeżości i przełamać monotonię bieli, możecie wprowadzić odrobinę koloru - różu, błękitu. W ten sposób wszystkie elementy nabiorą lekkości, a przyjęcie stanie się cieplejsze, bardziej atrakcyjne.

Kto kupuje świecę na Chrzest?

W naszej kulturze przyjęło się, że świecę do Chrztu kupuje Ojciec Chrzestny. Podczas całej uroczystości to on ją trzyma i w odpowiednim momencie odpala od Paschału. Ogień symbolizuje wiarę w Chrystusa i ma prowadzić dziecko przez życie w światłości, dobroci i miłości. Rolą Ojca Chrzestnego staje się wówczas opieka nad maleństwem i kierowanie nim, by żył w zgodzie Chrystusem i wiara, którą właśnie przyjął. Zgadzając się na pełnienie tej funkcji, Chrzestny podejmuje się bardzo ważnej funkcji, którą sprawować będzie do końca życia.

Świece do Chrztu - jaką wybrać? Jak już wspomnieliśmy, wśród najnowszych trendów na Chrzest królują delikatne, eleganckie motywy, idealnie komponujące się z minimalistyczną stylistyką. Wybierając świecę do Chrztu, warto kierować się tymi cechami, dzięki czemu stworzycie wyjątkowe dekoracje. Świetnym wyborem będzie świeca do Chrztu z kolekcji Złote Stópki. Biała, elegancka świeca, na której widnieje etykieta z grafiką dziecięcych stópek oraz personalizacją imieniem dziecka i datą wydarzenia. Dzięki tym elementom świeca stanie się bardzo oryginalna i unikatowa.

 Świeca do Chrztu z imieniem złote stópki

Świeca do Chrztu z imieniem Złote Stópki

Świeca do Chrztu dla chłopca

Świeca do Chrztu dla chłopca ręcznie zdobiona

Szatka do Chrztu z imieniem dziecka Eukaliptus

Szatka do Chrztu z imieniem i datą Eukaliptus

Pamiętajcie, że jest to pamiątka na całe życie. Warto więc dołączyć od tego upominku pudełko do przechowywania go w bezpiecznym miejscu. Jasna skrzyneczka posiada wewnątrz kartę z grafiką odpowiadającą świecy, dzięki czemu całość jest spójna i estetyczna.

Kto kupuje szatkę do Chrztu?

Szatkę do Chrztu kupuje Matka Chrzestna. Podczas sakramentu w kościele nakłada ją na maluszka, co jest symbolem otoczenia opieką i miłością. Szatka symbolizuje czystość i niewinność. Matka zobowiązuje się w tym momencie do pilnowania, by dziecko żyło w zgodzie z Ewangelią i zachowało czystość duszy.

Wybierając odpowiednią szatkę na Chrzest dziecka, warto kierować się najnowszymi trendami, ale również własnymi preferencjami. Możecie zdecydować się na elegancką szatkę w bieli i złocie lub z dodatkiem różu, błękitu. Szatki do Chrztu to wyjątkowa propozycja na Pamiątkę Chrztu Świętego.

Uniwersalna szatka na Chrzest może posiadać grafikę srebrnego krzyżyka lub gałązki eukaliptusa. Są to niezwykle atrakcyjne i modne elementy, które z pewnością przypadną do gustu obdarowanym rodzicom.

Szatka na Chrzest dla dziewczynki powinna charakteryzować się subtelnością i delikatnością. Świetnie w tej roli sprawdzi się kolekcja Kwiatowy Wózek lub Różowe Serce. Obie posiadają piękne grafiki w odcieniach różu, które będą idealnym rozwiązaniem na tę uroczystość.

Dla chłopca lepszym wyborem będzie szatka uniwersalna w złocie, srebrze lub w błękitnych odcieniach - Chłopiec w Kwiatach, Niebieski Aniołek. Pamiętajcie, by zachować umiar i elegancję. Dzięki temu Wasze upominki będą strzałem w dziesiątkę.

Szatka do Chrztu z imieniem dziecka złote stópki

Szatka do Chrztu z imieniem Złote Stópki

Chusteczka do Chrztu dla dziewczynki

Chusteczka do Chrztu dla dziewczynki Serce

Szatka do Chrztu z imieniem dziecka Eukaliptus

Szatka do Chrztu z imieniem i datą Eukaliptus

Warto zaopatrzyć się również w pudełko do przechowywania szatki. W ten sposób ochronicie ją przed wszelkimi uszkodzeniami. Jest to piękna pamiątka, którą powinno zachować się do końca życia, a takie pudełko na pewno Wam w tym pomoże. Na górze występuje grafika odpowiadająca wzorowi na szatce, dzięki czemu całość jest spójna i jednolita.

Jak udekorować Chrzest?

Jak udekorować stół na Chrzest?

Jedno z często zadawanych pytań, na które istnieje bardzo dużo odpowiedzi. W zależności od własnych preferencji i upodobań możecie zdecydować się na dany motyw przewodni, stylistykę przyjęcia. Pamiętajcie, że Chrzest Święty jest bardzo eleganckim i klasycznym sakramentem, który posiada określoną charakterystykę. Wśród najnowszych trendów królują eleganckie, minimalistyczne motywy, które warto wkomponować w swoje przyjęcie. Najbardziej uniwersalnymi dekoracjami będą z pewnością te w bieli, złocie z dodatkiem zieleni, brązu. Idealnie wpisują się w najnowsze trendy i są niezwykle atrakcyjne na takiej uroczystości. Jeżeli chcecie wprowadzić nieco lekkości i podkreślić płeć dziecka, warto zainteresować się dekoracjami z elementami różu i błękitu. W ten sposób całość zostanie przełamana odrobiną świeżości. Warto wybrać również motywy, które w piękny sposób podkreślają charakter uroczystości, a w tej roli idealnie sprawdzą się grafiki religijne i dziecięce.

Dekoracje na Chrzest Złote Stópki

Dekoracje na Chrzest Złote Stópki

Dekoracje na Chrzest Eukaliptus

Dekoracje na Chrzest z motywem Eukaliptusa

Dekoracje na Chrzest chłopca

Dekoracje na Chrzest chłopca z aniołkiem

Przygotowując przyjęcie z okazji Chrztu Świętego Waszego dziecka, warto zaopatrzyć się w niezastąpiony dodatek jakim są serwetki papierowe. Możecie wybierać spośród wielu wariantów kolorystycznych i graficznych, dzięki czemu Wasza impreza będzie cudownie podkreślona, a stół podkreślony. Naszym bestsellerem są zdecydowanie białe serwetki ze złotym, metalicznym napisem „Chrzest Święty”. Prezentują się znakomicie, świetnie podkreślając charakter uroczystości. Dzięki metalicznemu wykończeniu, idealnie wpisują się w najnowsze trendy na sezon 2020. Możecie ułożyć je na płasko na talerzach gości, by w pełni ukazać piękny napis. Goście na pewno będą zachwyceni takim dodatkiem.

Niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem będzie również zaopatrzenie się w dekoracje, które stworzą wyjątkowe tło pod pozostałe ozdoby na stole. Na pewno nikogo nie zaskoczymy, mówiąc, że najlepszą bazą jest piękny, elegancki, biały obrus. To on nadaje charakteru stołowi i sprawia, że pozostałe dekoracje mają możliwość wybicia się. Zadbajcie więc o ten element w odpowiedni sposób. Wspaniałym dodatkiem do obrusu będzie zdecydowanie dekoracyjny bieżnik z organzy lub flizeliny. Możecie zdecydować się na elegancki, klasyczny dodatek, który świetnie będzie komponował się z pozostałymi dekoracjami w minimalistycznym stylu. Idealnym wyborem może być bieżnik z kolekcji Eukaliptus, który posiada piękną grafikę gałązek roślinnych, dzięki czemu idealnie wpisuje się w najnowsze trendy na sezon 2020. Personalizacja imieniem dziecka i datą wydarzenia sprawia, że dodatek staje się bardzo oryginalny i unikatowy. Jako dekoracje stołu na Chrzest chłopca świetnie sprawdzi się bieżnik w błękitnym kolorze lub z grafiką niebieskiego wózka. W ten sposób wprowadzacie odrobinę koloru, jednocześnie przełamując monotonię bieli. Wasze dekoracje znacznie zyskają na atrakcyjności i pięknie będą prezentować się na pamiątkowych fotografiach.

Serwetki na Chrzest z napisem

Serwetki na Chrzest ze złotym napisem

Dekoracja stołu na Chrzest Tabliczka

Dekoracja stołu na Chrzest Tabliczka z imieniem

Bieżnik na Chrzest

Bieżnik na Chrzest Eukaliptus z imieniem

Chrzest Święty może być niezwykle ciężkim i trudnym okresem w życiu rodziców. Musicie zadbać o wiele elementów, przygotować odpowiednie dekoracje i menu. Podczas organizacji pojawia się masa pytań, na które, mamy nadzieję, odpowiedzieliśmy wyczerpująco. Posiadając niezbędną wiedzę i stosując się do naszych porad, na pewno będziecie w stanie zorganizować wspaniałe przyjęcie, którym zaskoczycie wszystkich gości. Sakrament w kościele będzie Wam nie straszny, a całość przebiegnie bezproblemowo i bezstresowo.

Zobacz najmodniejsze dekoracje na Chrzest dostępne w ofercie naszego sklepu www.LeonKameleon.pl.

Natalia Miller

Przeczytaj podobny artykuł Świece do Chrztu - kto wręcza, gdzie kupić, jakie wybrać? Najważniejsze odpowiedzi na Wasze pytania!

Jul 21, 2024