Niezbędnik Baby Shower

Wspaniałe przyjęcie dla Przyszłej Mamy, które organizowane jest przez najlepsze przyjaciółki. Tradycja, która przyszła do nas z Zachodu. Nie wszyscy wiedzą na czym dokładnie polega i jak się do niej zabrać. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc Wam w organizacji magicznego Baby Shower.

Jak zorganizować Baby Shower

1. Baby Shower - co to jest?

Baby Shower to wydarzenie mające swoje początki w Stanach i pozostałych krajach anglojęzycznych. Przyjęcie ma na celu świętowanie przyszłych narodzin dziecka. Nazwa imprezy (ang. baby - dziecko, shower - prysznic) mówi o obsypaniu, oblaniu prezentami oraz niematerialnymi rzeczami jak: troska, opieka, miłość mamusi i jej przyszłego dziecka. Jest to możliwość wymiany doświadczeń, sposobów wychowania bobasów czy na zwykłą wymianę ploteczek pomiędzy najbliższymi. Jeżeli chodzi o popularność tego wydarzenia w Polsce, jest ona bardzo mała. Historia tego wydarzenia rozciąga się na cały świat. W większości kultur w różnych zakątkach świata odnajdujemy rytuały i zwyczaje, które również mają na celu wymianę doświadczeń i obdarowanie przyszłej mamy. Dużo kobiet uważa Baby Shower za kolejny etap amerykanizacji, lecz bardzo możliwe, że z czasem impreza przyjmie się w naszej kulturze tak jak Walentynki. Istnieje bowiem nawet już polska nazwa na Baby Shower - bociankowe. Nigdzie nie jest powiedziane jak takie przyjęcie ma być zorganizowane. Może to być małe spotkanie przy herbatce lub huczna impreza na sali. Wszystko zależy od preferencji bohaterki wydarzenia i jej bliskich.

2. Kto organizuje Baby Shower?

Kobiety spotykają się już od XVIII wieku i w USA podczas jednej ciąży, taką imprezę odbywają czasami po kilka razy. Organizacja wydarzenia leży w rękach bliskich i przyjaciółek przyszłej mamy. Zazwyczaj jest to najbliższa przyjaciółka, która przygotowuje wszystko i angażuje w to pozostałych znajomych. To ona zaprasza gości i przekazuję im listę prezentów. Nigdzie nie jest też powiedziane, że zaprasza się jedynie kobiety - mężczyźni też są mile widziani.

3. Kiedy zorganizować Baby Shower?

Baby Shower jest organizowane dla przyszłej mamusi i jej dziecka. Przyjęcie więc musi być zorganizowane jeszcze podczas ciąży. Najczęściej jest to ostatni miesiąc, kiedy brzuszek jest najbardziej widoczny i płeć dziecka jest znana. Jest to również idealny czas na zakup większych prezentów dla bohaterki, ponieważ takie rzeczy jak wózek, łóżeczko czy przewijak zajmują dosyć dużo miejsca, a na tak wysokim etapie ciąży jest pewność, że rodzice mają przygotowany już pokój dla dziecka i miejsce na składowanie dziecięcych niezbędników. Warto również podpytać partnera przyszłej mamy o jej samopoczucie danego dnia, dlatego takie przyjęcie należy traktować dość ruchomo i spontanicznie ze względu na uszanowanie mamusi.

4. Gdzie zorganizować Baby Shower - w domu, w restauracji, na ogrodzie?

Organizowane przez najbliższe znajome Baby Shower najczęściej odbywa się w domowym zaciszu. Pozwoala to na luźna atmosferę, przyjazną przyszłej mamie. Świetnie nada się więc do tego mieszkanie którejś z przyjaciółek ciężarnej. Śliczne udekorowanie wszystkiego, przygotowanie przekąsek i ciast sprawi że impreza będzie bardziej rodzinna i ciepła. Urządzenie imprezy niespodzianki również wchodzi w grę kiedy to nawiedzamy dom przyszłej mamy, najlepiej po ustaleniu z jej partnerem wcześniejszych zamiarów. Przybycie w odwiedziny ze wszystkimi dekoracjami i jedzeniem będzie na pewno świetna niespodzianką i super przeżyciem dla mamusi. Należy pamiętać jednak, jeśli organizujemy przyjęcie u bohaterki dnia, aby nie dokładać jej obowiązków, kiedy mamy ją od nich odciążyć. Posprzątanie po takiej imprezie jest obowiązkowe. Fajnym pomysłem jest zorganizowanie takiego przyjęcia w plenerze, jeśli mamy taką możliwość. Dobra pogoda, słoneczko, altanka w ogrodzie i bliskie osoby to najlepsze co może spotkać przyszłą mamusię. Na pewno pozwoli jej to na rozluźnienie i chwilę odpoczynku od codzienności. Jeżeli nie mamy odpowiednio dużego pomieszczenia ani zielonego skwerku przy domu na organizację takiego przyjęcia pozostaje nam restauracja. Jest to mniej rodzinne miejsce, lecz wcale nie musi być pozbawione rodzinnej atmosfery. Wybierając taką opcję przyjaciółki zostają nieco odciążone od trudów organizacyjnych, ponieważ większością spraw zajmuje się firma, restauracja w której odbędzie się przyjęcie. Często w ofercie dostajemy gotowe dekoracje, potrawy, czasem nawet akompaniament muzyczny. Jest to fajna opcja dla osób z ograniczonymi możliwościami przestrzennymi do dyspozycji i bardzo zabieganych, które mogą nie mieć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie wszystkiego. Wiąże się to oczywiście z większymi kosztami całej imprezy. Bez względu na miejsce organizacji przyjęcia, należy pamiętać aby zachować rodzinną atmosferę i poczucie bezpieczeństwa mamusi z dzieciątkiem.

5. Od czego zacząć przygotowania Baby Shower?

Na początku należy zrobić listę gości na wydarzenie. Najlepiej jest przedyskutować wszystko z rodzicami przyszłego dziecka, podpytać jakie osoby chciałaby zobaczyć na takim przyjęciu. Przemyśleć całość czy ma to być drobne przyjęcie-herbatka w gronie najbliższych czy większa impreza wszystkich przyjaciółek i rodziny. Całość najlepiej przedstawić wcześniej partnerowi przyszłej mamy (jeśli ma to być niespodzianka) by wyraził swoje zdanie i preferencje bohaterki. Nie możecie planować wszystkiego na siłę, bez konsultacji z najważniejszą osobą tego dnia. Kolejnym punktem będzie wybranie terminu i miejsca. Data musi odpowiadać wszystkim zaproszonym gościom, więc warto zacząć przygotowania kilka tygodni wcześniej, aby każdy mógł sobie zarezerwować czas. Wciąż trzeba jednak brać pod uwagę samopoczucie przyszłej mamy i dopasować czas jak najbardziej pod nią. Po wysłaniu zaproszeń, ustaleniu terminu i miejsca spotkania warto zająć się przygotowywaniem dekoracji i potraw. Dobrym sposobem na to jest podzielenie obowiązków na kilka osób, aby każdy coś przygotował, zajął się danym elementem imprezy. W wyniku tego nikt nie będzie za bardzo obciążony organizacją, a przyjęcie wyjdzie znakomicie. Aby nikt nie czuł się poszkodowany, fajnie jest zorganizować zrzutkę finansową na pokrycie kosztów przygotowań. W ten sposób każdy będzie miał swój wkład i będziecie w stanie zrobić więcej niż pojedyncza osoba.

6. Zaproszenia na Baby Shower - przepiękne propozycje

Po stworzeniu listy gości należy ich poinformować o całym wydarzeniu w jak najbardziej oryginalny i ciekawy pomysł. Jeżeli w Waszym sztabie organizacyjnym znajdują się osoby uzdolnione manualnie możecie stworzyć zaproszenia na Baby Shower własnoręcznie metodą hand-made. Potrzebne Wam jest trochę papieru wizytówkowego, przeróżne ozdoby jak: naklejki, ozdobne papiery, pieczątki czy papierowe kwiatuszki. Takie zaproszenia z pewnością zaskoczą wszystkich gości i zapadną w pamięci, stając się piękną pamiątką. Jeśli nie macie w swoim gronie takich osób możecie mieć lekki problem w znalezieniu, dedykowanych typowo na Baby Shower, zaproszeń ze względu na niska popularność tego wydarzenia w naszym kraju. W internecie jednak pojawia się kilka bardzo ciekawych propozycji. Świetnym pomysłem są personalizowane zaproszenia, gdzie całość jest już wypisana piękną, ozdobną czcionką. W komplecie otrzymujecie kopertę i naklejkę do zamknięcia jej. Całość świetnie się prezentuje w komplecie z pozostałymi dekoracjami. Zaproszenia z pięknym motywem Zapach Piwonii idealnie nadadzą się na takie przyjęcie, ze względu na swoją delikatność. Jeśli znacie i chcecie podkreślić płeć dziecka możecie wykorzystać którąś z bocianowych kolekcji: Bocian Różowy dla dziewczynki, Bocian Niebieski dla chłopca. Motyw bociana z zawiniątkiem w dziobie idealnie prezentuje moment, na który wszyscy czekają, określając charakter imprezy.

Zaproszenia na Baby Shower

Wyjątkowe zaproszenia na Baby Shower na telefon z personalizacją

7. Dekoracje stołu na Baby Shower - najważniejsze elementy

Przed Wami pozornie najtrudniejszy moment przygotowań całej imprezy - dekoracje. Osoba odpowiedzialna za ten etap przygotowań staje przed nie lada wyzwaniem. Wszystkie ozdoby na baby Shower muszą ze sobą współgrać, łącznie z zaproszeniami. Ważne jest więc by, jak przy każdym większym wydarzeniu, wybrać motyw przewodni, którym będziemy się kierować podczas przygotowań. Wystarczy jedynie gama kolorystyczna i wzory, aby wszystko ze sobą grało. Jeżeli jesteście nieco bardziej zaawansowani, polecamy kupno dekoracji z jednej kolekcji, wtedy wybrana grafika będzie idealnie ze sobą współgrać i na pewno nie popełnicie wtopy. Na uniwersalne Baby Shower świetna będzie kolekcja Zapach Piwonii, w której znajdziecie wszystkie potrzebne Wam przedmioty. Rozpoczynając na kubeczkach papierowych, w ślicznym łososiowym różu i personalizowaną naklejką, na której umieszczamy imię bohaterki dnia oraz miejsce na wpisanie imienia gościa, aby zachować porządek na stole. Talerzyki papierowe do kompletu ze ślicznym kwiatowym motywem i delikatnym metalicznym wykończeniem świetnie będą współgrać z serwetkami papierowymi z tym samym motywem. Jeżeli jednak chcecie nieco wyróżnić pojedyncze elementy, fajnie będzie przełamać całość białymi serwetkami papierowymi ze złotym napisem “Baby Shower”. Ciekawym dodatkiem będą kolorowe słomki - złote lub różowe - oraz konfetti, które świetnie zapełni wolne miejsce na stole i zamknie całość dekoracji na stół. Dodatkowym elementem może być tabliczka na stolik z grafiką kobiety z ciążowym brzuszkiem, kwiatami piwonii oraz imieniem bohaterki i datą przyjęcia. Dodatek fajnie sprawdzi się jako dekoracja na stół i element podkreślający charakter wydarzenia.

Dekoracja stołu na Baby Shower tabliczka

Dekoracja stołu na Baby Shower - tabliczka z imieniem Przyszłej Mamy

8. Dekoracje pomieszczenia na Baby Shower - balony i wiszące ozdoby

Po udekorowaniu stołu na Baby Shower, czas na ozdobienie pomieszczenia, w którym impreza się odbędzie. Pamiętajmy by całość utrzymać w jednej kolorystyce, motywie. Najważniejszym i najbardziej popularnym elementem dekoracji wnętrz są balony. Sprawdzają się na każdej imprezie, bez względu na wiek gości i okoliczności. Bezwzględnym bestsellerem są białe balony z napisem “Baby Shower” w kolorze niebieskim lub różowym. udekorowane nimi wnętrze od razu mówi w jakim celu się spotkaliście, przy czym pięknie je zdobi. W połączeniu z bardzo modnymi teraz balonami transparentnymi z kolorowym konfetti w środku stworzą idealną kompozycję. Na sesji fotograficznej świetnie będą wyglądać złote balony foliowe w kształcie “girl” lub “boy”. Aby dopełnić całości dekoracji wnętrza fajnym pomysłem są banery i girlandy do powieszenia na ścianę. Różowy baner z napisem “Baby Shower” świetnie sprawdzi się na sesji fotograficznej i zostanie dobrą pamiątką, dekoracją w pokoju dziecięcym na dłuższy czas. Papierowe kule do podwieszenia pod sufitem ocieplą cały klimat. Świetnie sprawdzą się również w plenerze, powieszone na drzewach lub w altanie. W połączeniu z lampkami stworzą magiczną atmosferę i świetne tło fotograficzne.

Balony na Baby Shower

Balony na Baby Shower

9. Prezent na Baby Shower - jak zaskoczyć Przyszłą Mamę?

Sprawa prezentów dla Przyszłej Mamusi jest dosyć skomplikowana. Najlepiej podpytać rodziców czego potrzebują, czego jeszcze nie mają w swojej wyprawce dla dzidziusia. Taką listę warto przekazać reszcie zaproszonych gości i ustalić konkretnie kto i co kupuje aby upominki się nie powtarzały. Dobrym pomysłem jest również wybór kupna większego, droższego prezentu i złożyć się na niego. Niepraktyczne jest kupować coś bez przemyślenia, odpowiedniej wiedzy, ponieważ wtedy Przyszli Rodzice skończą z dziesięcioma smoczkami i czterema butelkami, które na pewno się nie przydadzą w takich ilościach. Ciekawym prezentem może być dobry laktator. Każda mama zastanawia się nad kupnem takiego, ale najczęściej kończy się to jedynie na przemyśleniach. Jest to świetny gadżet, który odciąży kobietę i wspomoże ją przy karmieniu dzieciątka. Przedmiotem którego nigdy nie będzie za mało są zdecydowanie pieluchy. używa się ich w ogromnych ilościach i taki prezent na pewno nie będzie zmarnowany. Jeśli jednak nie chcemy dawać klasycznej paczki pieluch, oryginalnym pomysłem będzie pobawienie się i zrobienie z nich tortu. Taki efekt zrobi na pewno furorę i każdy będzie zachwycony przekazaniem praktycznego prezentu w zabawny sposób. Wszelkie ubranka również się bardzo przydadzą, bo dziecko w takim wieku przebiera się kilka razy dziennie. Należy jednak uważać z rozmiarem, lepiej kupić większe, które dziecko na pewno założy niż malutkie, które już na starcie będą nieodpowiednie. Chusta do noszenia dziecka jest bardzo praktyczną rzeczą, która przyda się każdej początkującej parze rodziców. Maluszek czuje się bezpiecznie przy sercu mamy lub taty, ci za to mają odpowiednią wygodę w noszeniu dziecka. Jeśli chodzi o bardziej artystyczne prezenty, dobrą propozycją będzie Księga Pamiątkowa Przyszłej Mamy. Zebrani goście mogę umieszczać w niej notatki, życzenia, porady dotyczące małego dziecka i opieki nad nim. Można do niej również wkleić zdjęcia z imprezy, co sprawi, że stanie się ona wyjątkową pamiątką na długie lata. Możliwość personalizacji sprawia, że prezent staje się jeszcze bardziej wyjątkowy i oryginalny. Świetną pamiątką będzie również Dziennik Ciąży, w którym Przyszła Mamusia będzie mogła wklejać zdjęcia z USG, systematyzując jego wzrost i rozwój, opisywać swoje odczucia i sam moment porodu, emocje jakie jej towarzyszyły. Aby trochę rozluźnić atmosferę, zabawnym pomysłem może być skrzynia z bezalkoholowym szampanem dla bohaterki wydarzenia. Z pewnością ucieszy się z bąbelków, które może wypić w toaście za swojego małego szkraba.

Oryginalny prezent na baby shower

Skrzyneczka pełna szczęścia - prezent na Baby Shower dla Przyszłej Mamy

10. Upominki dla przyjaciółek na Baby Shower - słodkie prezenciki

Miłym gestem będzie podziękowanie przyjaciółkom za świetnie zorganizowaną imprezę i wręczenie im drobnych upominków. Małe słodkości są zawsze dobrym wyborem, więc personalizowane czekoladki z napisem “Baby Shower”, imieniem Przyszłej Mamusi i datą wydarzenia będą świetnym pomysłem. Dwa warianty kolorystyczne pozwalają na wybór odpowiedniego pod kątem płci maluszka. Ciekawym dodatkiem mogą być również ciasteczka z wróżbą. Zapakowane w celofanowy woreczek zamykane personalizowaną naklejką są świetnym pomysłem i czymś innym, czym na pewno zaskoczycie wszystkich zebranych. Fajnym pomysłem będą również upominki zrobione ręcznie. Wszelkie pudełeczka papierowe ze słodyczami, drobnymi rzeczami. Przyozdobiona buteleczka lakieru do paznokci czy mały pakiet kosmetyczny też może być ciekawym rozwiązaniem.

11. Tort na Baby Shower - jak udekorować?

Jeśli mamy w ekipie organizacyjnej wspaniałą kucharkę, możemy poprosić ją o upieczenie tortu na Baby Shower. Aby ułatwić jej ozdobienie można zamówić ciekawe dodatki jak spersonalizowane opłatki, toppery i świeczki. Jadalny z prześliczną grafiką opłatek jest bardzo prostym i szybkim zdobieniem tortu. Po nałożeniu go na warstwę kremu samodzielnie dopasowuje się do powierzchni, idealnie go pokrywając. Śliczny opłatek z kolekcji Bocian Różowy z motywem lecącego bociana wśród chmurek i gwiazdek jest świetnym pomysłem dla Przyszłej Mamusi oczekującej dziewczynki. Podobnie kartonowe topperki z napisami “Baby Shower” lub “Baby Boy” udekorują pięknie tort i wskażą konkretnie na okazję i powód spotkania. Kupując tort w cukierni nie mamy większego wpływu na efekt końcowy zdobień. Możemy zaproponować swoje pomysły ale dopiero finalnie przy odbiorze zobaczymy jak wygląda w całej okazałości, bez możliwości wprowadzenia poprawek. Naszym zdaniem lepszym pomysłem w tej kwestii jest wykonanie tortu samodzielnie i ozdobienie go według własnych upodobań.

Opłatek dekoracja tortu na Baby Shower

Personalizowany opłatek - dekoracja tortu na Baby Shower z motywem bociana

12. Atrakcje i zabawy na Baby Shower  - wspaniałe pomysły

Aby uatrakcyjnić Waszą imprezę, świetnym pomysłem będzie zorganizowanie kilku zabaw i odtworzenie typowych zwyczajów. Najbardziej popularną tradycja jest przynoszenie przez każdego z gości jednego koralika, z których później robi się naszyjnik, bransoletkę dla Przyszłej Mamusi, składając jej przy tym najlepsze życzenia. Ciekawą opcją jest również śmieszna sesja zdjęciowa z brzuszkiem ciążowym. Uczestnicy malują brzuch farbami i robią sobie z nim super zdjęcia. zabawa, które może zostać pretekstem do wspomnień wszystkich zebranych jest przyniesienie swoich zdjęć z dzieciństwa i odgadnięcie kto widnieje na fotografiach. Przypominają się wtedy wszelkie historie i przygody, które rozśmieszą gości. Ciekawym pomysłem może być również Test Kwalifikacyjny Przyszłej Mamy. Posiada on kilkanaście pytań dotyczących opieki nad dzieckiem oraz certyfikat poświadczający zdanie testu. Ankiety dla gości z pytaniami o przyszły życie maluszka na pewno wprowadza świetny nastrój i rozbawia wszystkich. Dla mamy z kolei, stana się świetna pamiątką, gdy w dalszych etapach życia swojego dziecka będzie czytała o jego losach wymyślonych jeszcze przed jego narodzinami.

Gra na baby shower

Ankieta na Baby Shower - jakie będzie Twoje Maleństwo?

13. Gadżety dla Przyszłej Mamy i przyjaciółek

Na żadnej imprezie nie może zabraknąć gadżetów zapewniających świetną zabawę. Ten dzień jest specjalnie dla Przyszłej Mamy, dlatego aby jeszcze bardziej ją wyróżnić możecie zaopatrzyć się w białą szarfę ze złotym, różowym napisem “Przyszła Mama (imię dziecka)”. Na pamiątkowych zdjęciach na pewno będzie wyglądała wyjątkowo. Kiedy Baby Shower jest okazją do podania informacji o płci dziecka, ponieważ rodzice chcieli mieć niespodziankę, warto zaopatrzyć się w kolorowe konfetti ujawniające płeć dziecka lub czarne balony, z których po przebiciu wlatuje kolorowe konfetti. Jest to na pewno coś nowego, niespotykanego często w naszej kulturze a świetnie uzupełni całość imprezy i urozmaici wszelkie zdjęcia. Do zdjęć warto kupić jeszcze gadżety, które można wykorzystać w fotobudkach, czy na ściance. Rekwizyty Rosegold są w przepięknej kolorystyce, idealnie współgrającą z resztą dekoracji, bez względu na wybór kolekcji. 


Okres ciąży jest dla każdej mamusi magiczny i niezapomniany. Baby Shower to ostatnia impreza przed rozwiązaniem, kiedy cała atencja kierowana jest na mamę. Celem tego wydarzenia jest sprawić by Przyszła Mamusia czuła się cudownie, wyjątkowo oraz by stworzyć wiele wspomnień na długie, kolejne lata jej macierzyństwa. Organizacja tego wydarzenia może być skomplikowana ze względu na mała ilość informacji o samej tradycji w naszej kulturze. Z naszą pomocą jednak, organizacja Baby Shower będzie bardzo prosta i przyjemna. Wszystkie niezbędne akcesoria i ozdoby znajdziecie w naszym sklepie LeonKameleon.pl.