Niezbędnik - Chrzest Święty 2024

Wybór dekoracji, zaproszenia dla gości, sprawy formalne - czyli elementy zaprzątające głowę przed ważnym dniem w życiu Waszego maluszka. Nasz niezbędnik zdecydowanie ułatwi Wam przygotowanie tej uroczystości.

Niezbędnik - jak zorganizować Chrzest Święty dziecka

1. Chrzest Święty - co to za zwyczaj?

Chrzest to pierwszy sakrament nowego Przymierza, wprowadzający dziecko do wspólnoty chrześcijańskiej i otwierający dostęp do dalszych sakramentów świętych. Celem tego jest zmycie grzechu pierworodnego, poprzez obmycie w wodzie święconej. Jezus, mówiąc: „Kto wierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie wierzy, będzie potępiony” (Mk 16, 16), nakazał by każdy Chrześcijanin przyjął ten sakrament jako oznaka wiary w Boga i chęć życia według przykazań Kościoła.

2. Jak wybrać termin Chrztu w kościele?

    Przyjęła się tradycja chrzczenia dzieci po około miesiącu od jego narodzin. Termin jednak finalnie trzeba skonsultować z parafią, ponieważ zdarza się, że w kościele jest wyznaczony jeden dzień w miesiącu na przeprowadzenie tegoż sakramentu. Nie ulega wątpliwościom, że najlepiej ochrzcić dziecko jak najprędzej, ze względu na zachowanie maluszka. W pierwszych tygodniach życia niemowlę śpi najwięcej, przez co łatwiej będzie przeprowadzić całą ceremonię.

Sakrament Chrztu Świętego

Sakrament Chrztu Świętego dziecka w kościele

3. Jakie dokumenty potrzebne są na Chrzest dziecka?

    Po ustaleniu terminu wydarzenia z parafią, należy udać się do kancelarii w celu dopełnienia reszty formalności. Rodzice muszą wypełnić dokumenty i formularze udostępnione przez księdza oraz wnieść opłatę za sakrament, zazwyczaj kwota jest uwarunkowana wyrażeniem “co łaska”, ale może zdarzyć się, że dana parafia posiada swój cennik. Dodatkowo należy złożyć akt urodzenia dziecka oraz akt ślubu kościelnego rodziców. Chrzestni muszą dostarczyć zaświadczenie o tym, iż spełniają warunki na chrzestnego, a także czy są praktykującymi katolikami, pobrane ze swojej parafii. Rodzice maleństwa muszą również dostarczyć, przed ceremonią, zaświadczenie o odbytej spowiedzi.

4. Jak zorganizować Chrzest dziecka - w restauracji czy w domu?

    Po odbytej Mszy zazwyczaj występuje małe przyjęcie dla przybyłych gości, by świętować ważny dzień w życiu dziecka i jego rodziców. Częstym dylematem podczas jego organizacji jest miejsce wydarzenia - dom czy restauracja. Każda z tych lokalizacji ma swoje lepsze i gorsze strony. Organizując chrzest w domu na pewno będziemy czuć się swobodniej i klimatyczniej, ze względu na otoczenie przez najbliższych, w domowym zaciszu. Wiąże się to jednak z samodzielnym przygotowaniem potraw i dekoracją pomieszczeń, co może przysporzyć dodatkowego stresu, tak niepotrzebnego przed Chrztem. Wygoda urządzenia tego w restauracji ma swoją cenę. Nie musimy martwić się o potrawy, dekoracje czy porządki po imprezie, aczkolwiek koszta takiej organizacji mogą być wysokie, w zależności od wybranego lokalu.

Dekoracje na Chrzest dziecka srebrno-złote

Przykład dekoracji stołu na Chrzest dziecka w domu i restauracji

5. Jak ubrać dziecko na Chrzest? 

Najważniejszy, jeżeli chodzi o ubiór dziecka jest jego komfort. Każda mamusia chciałaby, by jej pociecha wyglądała prześlicznie i modnie. Należy jednak pamiętać o zdrowiu maluszka i dobraniu odzieży do warunków klimatycznych. Liderem jeśli chodzi o kolory jest biel, symbolizująca czystość i niewinność. Nie jest to jednak nic ściśle określonego. Najważniejszym elementem ubioru jest szatka chrzcielna, dostarczana przez Matkę Chrzestną. W ofertach znajdziecie wiele wzorów i kolorów z możliwością personalizacji.

6. Jak przebiega ceremonia w kościele?

Najbardziej stresującym momentem podczas takiego wydarzenia jest sama ceremonia Chrztu w kościele. Jest to kilka ważnych, lecz prostych kroków, które nie powinny sprawiać żadnego problemu rodzicom ani chrzestnym. Ksiądz rozpoczyna i prowadzi dialog z rodzicami, pytając się o imiona dziecka i cel przyniesienie go do kościoła. Następnie występuje kilka zdań do chrzestnych i samego bohatera wydarzenia. Po kazaniu wygłoszonym przez kapłana, następuje namaszczenie dziecka wodą święconą, nałożenie szatki i odpalenie świecy. Po zakończonej Mszy ksiądz może poprosić rodziców i chrzestnych o wypełnienie niezbędnej dokumentacji.

7. Prośby o bycie Chrzestnym - jak i kiedy poprosić najbliższych o bycie Chrzestnym/Chrzestną dziecka?

Z prośbą o zostanie rodzicem chrzestnym należy wyjść odpowiednio szybko, by osoby te mogły zebrać potrzebne dokumenty i przygotować się do ceremonii. Zdarza się, że najbliżsi odmówią Wam z różnych przyczyn, dlatego musicie mieć czas na znalezienie nowego Chrzestnego/Chrzestnej. Bardzo ciekawym i oryginalnym pomysłem może być prośba złożona w formie ozdobnej kartki, kartki ze zdrapką, czy pudełka z ciasteczkiem z wróżbą. Takie przedmioty możecie dostać w naszej ofercie. Dostępne są różne wzory i kolekcje m. in. nasz bestseller - kolekcja Złote Stópki, idealnie wpasowująca się w estetykę Chrztu Św.

Prośba o bycie Chrzestnym

Prośba o bycie Chrzestnym w postaci zdrapki z motywem złotych stópek

8. Jak w wyjątkowy sposób zaprosić gości na Chrzest Święty dziecka?

Zaproszenia na Chrzest dla gości nie muszą być klasycznie przekazaną informacją. Możemy je ładnie wkomponować w całość dekoracji uroczystości. Taka pamiątka zostanie na pewno zachowana w pamięci wielu gości. W ofercie znajdziecie zaproszenia w wielu motywach: Eukaliptus, Złote Stópki, Złoty Wózeczek, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Posiadamy dwie formy zaproszeń - zaproszenia na chrzest personalizowane i do wypisania ręcznego. Pierwsza opcja jest sprzedawana w komplecie z kopertą z kolorowym wnętrzem i naklejką w kształcie kółka do zaklejenia koperty. Dostępność wpisania wszelkich danych gości, wydarzenia i daty z pewnością będzie bardziej praktyczną i estetyczną formą. Zaproszenia uniwersalne sprzedajemy w zestawach z kopertami. Wewnątrz znajduję się miejsce na wpisanie danych o przyjęciu oraz piękny cytat Jana Pawła II. Tworzone z utrzymaniem najwyższej jakości wraz z pięknymi grafikami i wzorami również zapadną w pamięci i pozostaną śliczną pamiątką.

Zaproszenia na Chrzest Święty

Zaproszenia na Chrzest Święty dziecka - wyjątkowe propozycje

9. Dekoracje tortu na Chrzest Święty - wspaniałe propozycje

Ważną pozycją każdej uroczystości rodzinnej jest tort. Pomimo świetnego smaku musi on również cieszyć oko dekoracjami. Każdy z gości z pewnością zapamięta wypiek udekorowany przez opłatek na chrzest lub drewniany topper na tort. Opłatek z imieniem dziecka i datą Chrztu, wkomponowane do reszty dekoracji z tym samym motywem, stworzy estetyczną całość, nadając klasy i elegancji całemu przyjęciu. Świetnie będzie również wyglądać drewniany topper na tort, z motywem gołąbka lub napisu w ażurowym wieńcu.

Dekoracja tortu na Chrzest

Dekoracja tortu na Chrzest - personalizowany topper z imieniem dziecka

10. Jak udekorować stół oraz wnętrze na Chrzest?

    Jeśli chodzi o dekoracje całości przyjęcia, należy pamiętać o każdym szczególe, rozpoczynając od stroiku na świecę, poprzez girlandy, balony, po serwetki na stół i winietki. Dekoracja stołu na Chrzest powinna składać się przede wszystkim takich elementów jak: serwetki na chrzest, świece na chrzest, świeczniki, bieżniki i tabliczki na stół. Bardzo modna staje się girlanda na Chrzest z nazwą uroczystości i imieniem dziecka. W otoczeniu złotych balonów, czy przezroczystych wypełnionych konfetti będzie prezentować się elegancko i nowocześnie. Niezależnie od tego czy urządzimy Chrzest w restauracji, czy w domu, należy pamiętać o prawidłowym ozdobieniu stołów. Pomogą Wam w tym serwetki papierowe, świece ozdobne wraz ze świecznikiem oraz winietki z imionami gości. Całość dekoracji powinna współgrać ze sobą i tworzyć przyjazny klimat.

Serwetki na Chrzest Święty ze złotym napisem

Serwetki na Chrzest Święty z połyskującym złotym napisem

11. Podziękowania dla gości na Chrzest - jakie upominki wybrać? 

Jako podziękowania dla najbliższych możemy użyć czekoladki z serduszkiem i napisem “Dziękujemy” lub z motywem Złotych Stópek, wraz z etykietą. Uroczym elementem będzie również pudełeczko w kształcie aniołka. Do środka możemy włożyć drobne słodkości dla gości: krówki, migdały w lukrze czy cukierki. W zestawie otrzymujecie naklejkę z imieniem dziecka i napisem “Chrzest Święty”. Bardzo ładnie będą się prezentować ułożone przy nakryciach na stole. Każdy z gości z pewnością wyjdzie zadowolony i urzeczony całością dekoracji, upominków utrzymanych w jednej estetyce i klimacie.

Czekoladka podziękowanie dla gości na Chrzest

Czekoladka z motywem serca - podziękowanie dla gości na Chrzest

14. Pomysłowe prezenty dla dziecka na Chrzest Święty

    Często goście mają problemy z kupnem prezentu dla tak małego dzieciątka. Może się wydawać, że mają ograniczone pole do popisu, lecz pomysłów jest wiele. Dla dziewczynki świetnym pomysłem będzie śliczna opaska na główkę Okazały Kwiat, w której mała księżniczka będzie zachwycała wszystkich zebranych. Do kompletu możemy dorzucić pudełeczko ze śliczna bransoletką z pozłacanym serduszkiem, na którym znajduje się napis “Chrzest Święty” oraz imię dziecka i data przyjęcia. Dla chłopca możemy wybrać termoforek z motywem samochodzików, jako praktyczny prezent dla maleństwa. Fajnym pomysłem będzie również pudełeczko z talerzykiem i kubeczkiem: dla dziewczynek z jednorożcem, dla chłopca z motywem króliczka. Rozwiązań jest wiele, wystarczy trochę kreatywności i pomocy z naszej strony.

Prezent na chrzest dziecka

Prezent na Chrzest Święty dziecka z bransoletką na rączkę

13. Gdzie kupić dekoracje na Chrzest Święty dziecka?

Dekoracje na Chrzest Waszego dziecka możecie dostać w każdym sklepie z dekoracjami czy hurtowni. Uważamy jednak, że w okresie przygotowań najłatwiej jest zrobić to przez internet, korzystając ze sklepu LeonKameleon.pl Znajdziecie tam wszystkie przedmioty, o których wspomnieliśmy w niezbędniku. Wszelkie dekoracje na stół, zaproszenia dla gości, podziękowania dla najbliższych oraz akcesoria na przyjęcie, takie jak serwetki papierowe czy bieżnik na stół w wielu ciekawych motywach i wzorach.