Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Nie da się opisać emocji towarzyszących parze, która właśnie dowiedziała się, że będzie miała dziecko. Wyczekiwany maluch wywołuje ogromną radość i wzruszenie nie tylko w przyszłych rodzicach, ale też ich najbliższych. Okres oczekiwania na dziecko  z pewnością głęboko zapada w pamięci. Jest jednak także bardzo emocjonujący ze względu na liczne sprawy organizacyjne. Przygotowania do narodzin dziecka wiążą się przede wszystkim z przystosowaniem domu do potrzeb niemowlęcia, załatwieniem wszystkich formalności oraz psychicznym nastawieniem się na duże zmiany. W pierwszych miesiącach życia maluszek potrzebuje szczególnej uwagi oraz warunków, dlatego w trakcie ciąży należy zadbać o to, by rozwój pociechy przebiegał w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa. 

Jak przygotować się do narodzin dziecka? Czego będziecie potrzebować po pojawieniu się maluszka na świecie? Jakich formalności należy dopełnić? Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy w naszym artykule. Dostępne w nim informacje z pewnością będą przydatne dla przyszłych mamy i taty. Znajdziecie w nim również pomysły na przyjęcie czy spotkanie z rodziną, która przyjdzie pogratulować narodzin oraz poznać Wasze dziecko. 

Lista zadań dla przyszłych rodziców

  1. Organizacja kącika lub pokoju dla dziecka.

  2. Skompletowanie ubranek i akcesoriów.

  3. Wybór szpitala.

  4. Spakowanie torby do szpitala.

  5. Przygotowanie szybkich posiłków na czas po porodzie.

  6. Wyparzenie i wypranie wyprawki dla dziecka.

  7. Rozmowa z partnerem/rodziną.

  8. Zadbanie o dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Metryczka dziecka pociąg ze zwierzątkami Prezent dla dziecka poduszka gwiazdka złota

Dekoracje do pokoju dziecka

Przygotowania do pojawienia się dziecka na świecie to nie tylko kupno niezbędnych ubranek, akcesoriów czy mebli do domu. W tym czasie powinno się pomyśleć także o mniej oczywistych sprawach, które potrafią umknąć, a później mogą sprawiać kłopoty. 

Takimi elementami przygotowań są chociażby przygotowanie posiłków na czas po porodzie. Skąd taki punkt? Okres po narodzinach dziecka jest bardzo intensywny. Młodzi rodzice uczą się życia z małym dzieckiem, co często wymaga wiele czasu i wysiłku. Nikt nie ma ochoty na stanie w kuchni i przygotowywanie posiłków - zwłaszcza gdy młoda mama musi odpoczywać, a tata w tym czasie dogląda dziecka. Później to stanie się łatwe, kiedy już wejdziecie w odpowiedni rytm. Na początek dobrze jest jednak przygotować kilka dań, które szybko się gotuje bądź też zorganizować mrożonki. 

Kupno ubranek i akcesoriów jest ważne, ale równie istotne jest ich odpowiednie przygotowanie. Wyparzenie butelek i smoczków albo wypranie kupnych lub otrzymanych z drugiej ręki ubranek zajmuje szczególną pozycję na naszej liście. Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka są w końcu najistotniejsze.

Tabliczki do zdjęć pierwsze chwile wianuszek Karteczki do zdjęć dziecka napisy

Gadżety do zdjęć niemowlęcia

Rozmowa z partnerem może wydawać się błahą sprawą, jednak jest zupełnie odwrotnie. W natłoku obowiązków i przygotowań łatwo zapomnieć o tym, by ustalić z drugą połówką, jak wyglądać będzie Wasze życie po porodzie. Jak rozłożą się obowiązki? Kto zostanie w domu a kto pójdzie do pracy? Jak czujecie się z nadchodzącą rolą rodzica? Przedyskutujcie wspólnie ważne dla Was kwestie, nawet jeśli wydaje się, że odpowiedzi na te pytania są dla Was oczywiste - dla drugiej osoby wcale nie muszą. W tym czasie dobrze jest też pomyśleć o rozmowie z rodziną - rodzicami, rodzeństwem czy innymi bliskimi. Nie chodzi tylko o podzielenie się uczuciami, ale w trakcie takiej dyskusji możecie też poprosić o pomoc - w formie porad albo bezpośredniego wsparcia w pierwszych dniach życia dziecka. Może ktoś z bliskich mógłby pomóc z obiadami albo wziąłby pod opiekę starsze dzieci czy zwierzęta na czas porodu? Dobrze jest pomyśleć o takich kwestiach zawczasu. 

Zwłaszcza, że tego rodzaju rozmowy są też częścią kolejnego punktu - troski o własne samopoczucie. Choć w trakcie ciąży i po porodzie najwięcej się myśli o dziecku, dobrze jest też pamiętać o własnych potrzebach. Jako para na pewno przyda Wam się czas we dwoje. Zdrowie psychiczne i fizyczne są bardzo ważne w tak wymagającym momencie życia. Lekkie ćwiczenia fizyczne dla ciężarnych mogą być pomocne, jeśli przyszła mama nie ma żadnych przeciwskazań lekarza. Przeczytanie książki dla młodych rodziców to świetne rozwiązanie dla osób, które stresuje nowa rola. Zatroszczcie się o siebie indywidualnie i nawzajem. Dzięki temu na pewno oboje poczujecie się naprawdę wyjątkowo i cudownie. 

Wyprawka dla dziecka - czego potrzebuje niemowlę?

Z całą pewnością w trakcie przygotowań do pojawienia się dziecka na świecie istotną role odgrywa wyprawka. Czas ciąży pozwala na swobodne zadbanie o wszystkie produkty potrzebne przy niemowlęciu. Niektórzy odkładają zakupy na później, aby "nie zapeszać". Rzeczywiście, nie ma co pędzić na zakupy od razu po zobaczeniu pozytywnego wyniku testu ciążowego ;) Dobrze jest jednak zaplanować sobie kompletowanie wyprawki w taki sposób, by nie nadwyrężyła zbytnio Waszego budżetu. Rozłożenie zakupów na etapy będzie wygodnym i rozsądnym rozwiązaniem. Czego potrzeba przy niemowlęciu?

Wyprawka na narodziny dziecka:

  • Łóżeczko

  • Przewijak lub mata do przewijania

  • Rożek

  • Muślinowe pieluszki

  • Śliniak

  • Pieluchy

  • Body, koszulki i pajacyki

  • Skarpetki, czapki, rękawiczki

  • Nawilżone chusteczki

  • Wanienka

  • Ręczniki

  • Termometr

  • Butelki

  • Smoczki

  • Poduszka do karmienia

  • Podgrzewacz do mleka

  • Laktator

  • Fotelik do samochodu

  • Kosmetyki (balsam dla niemowląt, krem przeciw odparzeniom)

  • Szafa na ubranka

  • Regał na zabawki i akcesoria dla dziecka

Balon foliowy Baby złoty

Balon na narodziny dziecka

Odpowiednio skompletowana wyprawka pozwoli bardzo dobrze przygotować się na pojawienie się w domu dziecka. Dzięki niej zadbasz o miejsce, w którym maluszek będzie dorastać, a także o wszystkie niezbędne dla niego akcesoria, ubrania i kosmetyki. 

Przyjęcie z okazji narodzin dziecka - tak czy nie?

Gdy dziecko pojawi się już na świecie, z pewnością cała rodzina i wszyscy przyjaciele będą chcieli odwiedzić młodych rodziców z gratulacjami. To także doskonała okazja do poznania maluszka. Jednak takie odwiedziny zdecydowanie należy dopasować przede wszystkim do swoich potrzeb i oczekiwań. Po porodzie młoda mama może bowiem czuć się niekomfortowo podczas przyjęcia z najbliższymi. W takich okolicznościach kobieta ma prawo do odpoczynku i powrotu do pełni sił. To samo tyczy się zresztą młodego taty, który może chcieć nacieszyć się swoją małą rodziną w spokoju. Oboje powinni jasno komunikować swoje potrzeby wobec najbliższych. A rodzina i przyjaciele muszą uszanować ich zdanie. Na odwiedziny i radosne spotkania będzie jeszcze czas - gdy tylko świeżo upieczeni rodzice poczują się na to gotowi. 

A jeśli chcecie zorganizować drobne przyjęcie w gronie rodziny oraz przyjaciół, koniecznie zadbajcie o odpowiedni klimat uroczystości. To spowoduje, że te chwile jeszcze lepiej zapadną Wam w pamięci. Dekoracje oraz dodatki przygotowane specjalnie na takie przyjęcie zachwycą wszystkie zebrane osoby. Tego rodzaju ozdoby przydadzą się także podczas powitania dziecka oraz młodej mamy powracających ze szpitala do domu. 

Co przyda się na narodziny dziecka? 

  • Przekąski

  • Tort

  • Napoje

  • Balony

  • Girlandy

  • Serwetki

  • Kubeczki i talerzyki

  • Banery lub plakaty

Kilka drobnych ozdób i dodatków pozwoli nadać tym szczególnym chwilom jedyny w swoim rodzaju charakter. 

Balon foliowy dziecko dziewczynka różowy Baner girlanda baby boy niebieska Kule papierowe jasnoróżowa

Dekoracje na narodziny dziecka

Formalności po narodzinach dziecka

  • Wybór imienia i nazwiska

  • Akt urodzenia

  • PESEL

  • Uznanie ojcostwa - jeśli nie jesteście małżeństwem

  • Ubezpieczenie zdrowotne

  • Becikowe

  • Lekarz rodzinny

Imię dziecka ustala się zwykle jeszcze w trakcie trwania ciąży - zwłaszcza gdy wiadomo już, jakiej płci będzie maluszek. Wybrane imię lub imiona (maksymalnie 2) podaje się jeszcze w szpitalu, gdzie umieszczone zostaje na karcie narodzin. Dokonuje tego osoba, która odebrała poród, a więc lekarz lub położna. Karta urodzenia dziecka musi zostać przekazana do Urzędu Stanu Cywilnego. To niezbędne do sporządzenia aktu urodzenia. Do USC należy zgłosić się w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia dziecka. Wtedy maluszkowi nadawane jest imię i miejsce zameldowania, sporządzany jest akt urodzenia, a urzędnik występuje o nadanie dziecku numeru PESEL. W czasie wizyty można też wystąpić o uznanie ojcostwa, jeśli rodzice nie są małżeństwem. Matka musi potwierdzić je w terminie 3 miesięcy. 

Przykładem kolejnego niezbędnego kroku jest zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia. Należy tego dokonać w czasie 7 dni od nadania numeru PESEL. Jak tego dokonać? Jedno z rodziców musi zgłosić dziecko jako członka rodziny. Wypełnijcie formularz ZUS ZCZA i przekażcie go działowi kadr w firmie, w której jesteście zatrudnieni. 

Metryczka dziecka w ramie ze zdjęciem z balonami

Metryczka ze zdjęciem dziecka

Po pojawieniu się dziecka na świecie należy także wybrać lekarza podstawowej opieki medycznej. Udajcie się do przychodni i wybierzcie pediatrę dla swojej pociechy. Dobrze jest postawić zarówno na odległość od miejsca zamieszkania, jak i doświadczenie lekarza. Możecie poradzić się znajomych posiadających małe dzieci - z pewnością wskażą Wam, który pediatra będzie najlepszym wyborem. Ostateczna decyzja jednak zawsze należy do Was. 

Na koniec postarać się możecie o becikowe. To jednorazowa zapomoga przysługująca obywatelom Polski, a także cudzoziemcom spełniającym określone wymogi. Należy jednak pamiętać, że rodzic starający się o becikowe musi mieszkać na terenie kraju. Na rządowej stronie czytelnie wypunktowane są wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia oświadczenia o przyznanie zapomogi. Wniosek złożyć należy w ciągu 12 miesięcy od urodzenia się dziecka. 

Odpowiednie przygotowanie się do powitania maluszka na świecie bez dwóch zdań pozwoli lepiej przeżywać ten czas. Spiszcie listę potrzebnych produktów, zadań do załatwienia i formalności do wypełnienia, a następnie zamieśćcie je w dobrze widocznym miejscu. To sprawi, że z pewnością nie zapomnicie o niczym ważnym!

maj 1, 2023