Spis treści:
Przygotowania do szkoły - o co musisz zadbać?
Przygotowania do pierwszej klasy
Lista rzeczy potrzebnych do szkoły
Jak przygotować się na rozpoczęcie roku szkolnego?
Harmonogram roku szkolnego 2023/2024
Gdy zbliża się koniec wakacji, a wraz z nim rozpoczęcie roku szkolnego, zaczyna się intensywny czas dla rodziców, dzieci i młodzieży. To szczególnie ważny moment dla tych, którzy wybierają się do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jak przygotować takie dziecko na szkołę, zajęcia i przebywanie z dala od rodziców? Bez dwóch zdań należy dobrze wszystko zorganizować, by przyszli uczniowie komfortowo czuli się w murach szkoły. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla uczniów starszych klas jest dużo mniej wymagające - choć wciąż należy zadbać o parę elementów, bez których Twoje dziecko nie może się obyć.
Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować swojego małego ucznia na pierwsze lekcje? A może rozleniwiliście się przez te wakacje i poszukujecie podpowiedzi, jak zabrać się za organizację nowego roku? W naszym artykule znaleźć możecie wiele wskazówek i porad, które przydadzą się w trakcie przygotowań bez względu na wiek dziecka.
Przygotowania do szkoły - o co musisz zadbać?
Gdy zaczyna się sierpień, w wielu sklepach pojawiają się pierwsze przybory szkolne, książki i inne akcesoria, które mogą przydać się dzieciom i nastolatkom na zajęciach. Dobrym wyborem, dzięki któremu dziecko poczuje się wyróżnione będą np. notatniki dla dziecka z imieniem czy praktyczne teczki szkolne z personalizacją. Ich wybór jest niezwykle ważnym elementem przygotowań do szkoły. Zeszyty, długopisy, piórniki, torby czy inne produkty papiernicze można z powodzeniem kupić dużo wcześniej. Dzięki temu tuż przed rozpoczęciem roku pozostanie jedynie zorganizowanie książek na poszczególne lekcje.
Na zakupy przyborów dobrze będzie wybrać się ze swoim dzieckiem - możecie zrobić je przez Internet albo w sklepach stacjonarnych. Pozwól przyszłemu uczniowi - oczywiście w granicach rozsądku - wybrać, co chciałby mieć w nadchodzących miesiącach w swoim plecaku i piórniku. Odpowiednie wzory czy kolorystyka na pewno sprawią, że zajęcia i obowiązki będą dużo przyjemniejsze. Ustal, jaki budżet posiadasz na nowy rok i staraj się go trzymać - ceny bywają zmienne, więc przygotuj się na lekkie zmiany, ale nie ma sensu kupować wszystkiego "na zapas" albo tylko dlatego, że wpadło w oko. Sprawdź przydatne gadżety do szkoły oraz niezbędne przybory do przedszkola.
Notesy dla dzieci i nastolatków z imieniem
Aby nieco oszczędzić, w przypadku starszych dzieci możesz zachować wiele akcesoriów i przedmiotów z poprzedniego roku. Piórnik, plecak czy długopisy, o ile wciąż spełniają się w swojej roli, nie muszą być kupowane przy okazji każdego rozpoczęcia roku. Zdecydowanie wystarczy zachować te przedmioty, które wciąż można wykorzystać na lekcjach po wakacjach. Pod tym względem największym wydatkiem często okazuje się pierwsza klasa, gdy trzeba kupić wszystkie akcesoria. Pomocne okazać się może posiadanie starszego rodzeństwa czy kuzynostwa, które może przekazać Twojemu małemu uczniowi niepotrzebne już przedmioty. A zamiast do klasycznych sklepów można udać się do hurtowni, które często oferują produkty do szkoły po niższej cenie.
Oczywiście, gdy zakupy masz już za sobą, przychodzi czas na przeorganizowanie czasu. W wakacje zdecydowanie można było pozwolić sobie na więcej swobody, która zniknie z końcem dni wolnych. Z całą pewnością w przygotowaniach do nowego roku pomoże plan zajęć. Ten zwykle podawany jest tuż przed rozpoczęciem szkoły albo podczas uroczystej inauguracji. Wcześniej możesz na powrót zacząć przyzwyczajać swoje dziecko do wczesnego wstawania do szkoły. Dobrze będzie też wyznaczyć mu parę obowiązków, by wyrobiło w sobie nawyk ich wykonywania - to z pewnością pomoże przy odrabianiu lekcji.
Teczki do szkoły dla dziecka
Jeśli Twoje dziecko w nowym roku ma uczęszczać na zajęcia dodatkowe, koniecznie zapisz je na nie z wyprzedzeniem. Dowiedz się, kiedy rozpoczyna się nabór i zadbaj, by wziąć w nim udział. W ten sposób bez żadnego problemu i niepotrzebnych nerwów Twoja pociecha dostanie się na te zajęcia, które ją interesują. Języki obce, taniec, piłka nożna, a może gimnastyka? Jeśli nic jeszcze nie wybraliście, a chcesz, by Twoje dziecko się rozwijało, możecie wspólnie rozejrzeć się za dodatkowymi zajęciami dostępnymi w Waszym mieście. Pamiętaj jednak, że dla dziecka to możliwość rozwoju, ale również przyjemność. Zmuszanie go do zajęć nie przyniesie dobrych efektów.
W przypadku młodszego dziecka istotne jest też zorganizowanie czasu tak, by móc odprowadzać je i odbierać ze szkoły. Będziesz robić to samodzielnie, a może skorzystasz z pomocy drugiego rodzica bądź dziadków? Z pewnością łatwiej będzie to zrobić, gdy otrzymasz już gotowy plan, jednak wstępnie dobrze będzie porozmawiać z najbliższymi i upewnić się, czy w razie potrzeby mogą pomóc.
Przygotowania do pierwszej klasy
Gdy Twoje dziecko wybiera się do pierwszej klasy szkoły podstawowej, przygotowania wyglądają nieco inaczej. Oczywiście, wciąż musisz zaplanować czas czy kupić wszystkie niezbędne przedmioty. W czasie przygotowań do szkoły musisz jednak przede wszystkim porozmawiać ze swoim dzieckiem. Jeśli chodziło do przedszkola, na pewno jest już przyzwyczajone do tego, by zostawać poza domem na kilka godzin. Szkoła jednak wygląda nieco inaczej i do tego właśnie powinno się przygotować uczniów przed pierwszymi dniami września.
Zeszyty dla dzieci z imionami
Na początek wytłumacz swojemu dziecku, że od września znów zaczną się zajęcia. Przypomnij, że to oznacza, że będzie musiało się rozstawać z rodziną, ale za to spotka znajomych - dobrze, jeśli w nowej klasie spotka kolegę lub koleżankę. To na pewno sprawi, że dużo chętniej pójdzie na pierwsze lekcje. Jeśli nie, możesz zachęcić go do szkoły, opowiadając o tym, jak pozna nowych kolegów i koleżanki, z którymi będzie nie tylko się uczył, ale także miło spędzał czas.
Ważne będzie również wyjaśnienie dziecku, że w szkole panują nieco inne zasady niż w przedszkolu. Powiedz, że będzie musiało na lekcjach siedzieć w ławkach, a nauczyciele nie będą organizować zabaw czy gier. Postaraj się przedstawić naukę w interesujący sposób, a na pewno Twoja pociecha z wielką przyjemnością rozpocznie pierwszy rok szkoły podstawowej.
Gotowy plan lekcji do wydrukowania
Lista rzeczy potrzebnych do szkoły
Zakupy do szkoły to jeden z najprzyjemniejszych elementów przygotowań - oczywiście, nie dla rodziców, a dla przyszłych uczniów. Możliwość wybierania przyborów i akcesoriów bez najmniejszych wątpliwości spodoba się Twojemu dziecku.
Co potrzebuje dziecko do szkoły?
zeszyty (najlepiej kupić 1-2 więcej),
długopisy do pisania,
długopisy i zakreślacze kolorowe,
ołówki,
temperówkę,
gumkę do mazania,
linijkę,
nożyczki,
klej,
plan lekcji na tablicę korkową czy lodówkę,
plecak,
piórnik,
śniadaniówkę,
kątomierz,
ekierka,
cyrkiel,
strój sportowy z butami,
worek na strój sportowy,
kredki,
farbki,
pędzle,
plastelinę,
bloki rysunkowe i techniczne,
blok kolorowy.
Przybory szkolne dla uczniów
W starszych klasach zezwala się uczniom na posiadanie kalkulatora. Jeśli w klasie lub szkole Twojego dziecka są jakieś dodatkowe wymagania, z pewnością ta informacja zostanie podana najpóźniej na pierwszych zajęciach z danego przedmiotu. Czasem bowiem zdarza się, że rodziców prosi się o zaopatrzenie dzieci w atlasy, segregatory czy teczki na różne materiały. Oczywiście, te wymagania są różne w zależności od klasy, do której uczęszcza Twoje dziecko. Pierwszoklasista nie skorzysta z cyrkla, natomiast siódmoklasista nie będzie prawdopodobnie używał plasteliny.
Jeśli natomiast chodzi o książki, z ich kupnem należy poczekać na gotową listę, która udostępniana jest rodzicom w budynku szkoły, a coraz częściej również na stronach internetowych. Podręczników na początek warto poszukać u starszych uczniów, którzy chcą je odsprzedać młodszym kolegom. Często organizowane są kiermasze, podczas których można zakupić wiele książek po niższych cenach. To spora oszczędność pieniędzy oraz świetny sposób na zadbanie o środowisko! W przypadku zeszytów ćwiczeń prawdopodobnie postawić będzie trzeba na całkiem nowe książki.
Co potrzeba dziecku do szkoły?
Jak przygotować się na rozpoczęcie roku szkolnego?
Nowe przybory w piórniku, książki na półkach, a zeszyty w plecaku? W trakcie przygotowań do roku szkolnego warto pomyśleć również o jego inauguracji. To elegancka uroczystość, w trakcie której uczniowie witani są przez nauczycieli i pracowników szkoły w jej murach. Bez najmniejszych wątpliwości to wyjątkowy dzień dla dzieci i młodzieży.
Co należy przygotować na rozpoczęcie roku szkolnego? To dzień, w którym nie odbywają się żadne zajęcia. W jego trakcie odbywa się jedynie oficjalna inauguracja, podczas której w budynku szkoły (lub na jej terenie, jeśli pogoda dopisuje) spotykają się uczniowie oraz pracownicy. Dyrekcja wita nowych uczniów oraz tych, którzy wrócili do szkoły po feriach letnich. Następnie świeżo upieczeni uczniowie przypisywani są do właściwych klas - następuje nieco mniej formalna część, gdy dzieci i młodzież spotykają się ze swoimi wychowawcami. To zwykle oni przekazują najważniejsze informacje na nowy rok szkolny oraz rozdają plany lekcji.
Jak przygotować się na taką uroczystość? W trakcie inauguracji obowiązuje strój galowy. Będzie on potrzebny jeszcze kilkukrotnie w ciągu roku, dlatego dobrze jest go odpowiednio przygotować. Co składa się na strój galowy? Takie ubranie utrzymane jest w kolorach bieli i czerni, choć dopuszcza się też ciemny granat. Zazwyczaj stawia się na białą koszulę oraz ciemne spodnie czy spódnicę. Należy też pamiętać o odpowiedniej długości. W cieplejsze dni z pewnością kusić będzie ubranie nieco swobodniejszego stroju, jednak spódnica nie powinna być krótsza niż do połowy uda. W stroju galowym nosi się także długie spodnie. Buty najczęściej również są ciemne - dzięki temu ładnie pasują do spódnicy czy spodni. Dobrze, by były to eleganckie półbuty czy balerinki.
Najważniejszą cechą stroju galowego jest estetyczny wygląd. Takie ubranie zakłada się na apele i ważne uroczystości, podczas których uczestnicy powinni prezentować się nienagannie.
Przybory szkolne dla dzieci
Kalendarz roku szkolnego 2023/2024
1. Rozpoczęcie roku szkolnego 4 września 2023 roku (poniedziałek)
2. Zimowa przerwa świąteczna 23 grudnia 2023 (sobota) - 1 stycznia 2024 (poniedziałek)
3. Ferie zimowe:
dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie 15 - 28 stycznia 2024 roku
podlaskie, warmińsko-mazurskie 22 stycznia - 4 lutego 2024 roku
lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie 29 stycznia - 11 lutego 2024 roku
kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie 12 - 25 lutego 2024 roku
4. Wiosenna przerwa świąteczna 28 marca (czwartek) - 2 kwietnia (wtorek) 2024 roku
5. Zakończenie zajęć dla ostatnich klas liceum i technikum (maturzyści) 26 kwietnia 2024 roku
6. Zakończenie roku szkolnego 21 czerwca 2024 roku
7. Dodatkowe dni wolne (święta):
1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych,
1 maja (środa) - Święto Pracy,
3 maja (piątek) - Święto Konstytucji 3 maja,
31 maja (piątek) - Boże Ciało.
Dokładne terminy egzaminów ósmoklasisty, matur i egzaminów zawodowych zostaną podane w późniejszym terminie. Prawdopodobnie egzaminy dojrzałości rozpoczną się 6 maja - zazwyczaj zaczynają się po weekendzie majowym.
Notatnik do szkoły z imieniem
Z pewnością z takimi informacjami przygotowania do roku szkolnego 2023/2024 będą dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Wybierz gadżety i przybory szkolne dla dziecka >>TUTAJ<<